Хтось віддає перевагу підбирати страви до напоїв, хтось – спиртне до тих чи інших страв. Але в будь-якому випадку вони повинні підкреслювати достоїнства один одного і доповнювати різні відтінки смаку і аромату, представляючи їх у найбільш виграшному світлі.
Першими зазвичай подають закуски. До гострих можна запропонувати охолоджені до 10 °С горілку й настойки, до негострих – охолоджені до 12-14 °С міцні вина (портвейн, мадеру, херес); до легких закусок з риби та морепродуктів – охолоджені до 12-14 °С білі столові вина. До шинки, ковбаси, холодного ростбіфу підійдуть червоні столові вина, до гарячих закусок – міцні вина типу портвейну (причому і ті, і інші кімнатної температури).
Що ж до гарячих страв, то рекомендації тут будуть такі. До других гарячих страв із птиці з білим м’ясом (з курей, індичок) і риби подають білі сухі та напівсухі вина, охолоджені до 10-14 °С. До страв з птиці і дичини також пропонують сухе і напівсухе шампанське, а до гарячих страв з м’яса і дичини – червоні і сухі вина, підігріті до 20-22 °С. До страв з овочів і грибів – охолоджені білі напівсолодкі столові вина в рейнвейних чарках, а до солодких страв – охолоджені до 10-12 °С десертні вина (мускат, кагор) в мадерних чарках.
І нарешті, на завершення свята подають солодкі страви та десерти. До морозива і фруктів запропонуйте гостям охолоджене до 5-8 °С шампанське, до чорної кави – коньяк, а до чаю – лікери і креми. Шоколад найкраще поєднується з міцними «чоловічими» напоями – такими як коньяки, арманьяки, віскі (наприклад, шотландське) або фруктові настоянки (кальвадос, міцні напої з додаванням чорносливу). А ось ігристі вина до шоколаду краще не подавати.
Втім, потрібно сказати, що раз і назавжди встановлених правил тут немає.
Візьмемо, наприклад, коньяк. Знавці стверджують, що його не закушують – звичайно, якщо це хороший коньяк. Французи завжди вважали, що цей благородний напій добре поєднується з трьома С: шоколадом (фр. chocolat), кава (фр. cafe) і сигарою (фр. cigare). У нас коньяк чомусь прийнято закушувати скибочкою лимона, хоча його різкий смак і запах приводить в дисонанс чудову коньячну палітру. Але американці пішли ще далі: вони стали поєднувати коньяк з … колою. А на Заході стало модно розбавляти його водою, тоніком і навіть соком.Особливе місце у святковому меню займають і такі міцні напої, як віскі, джин, лікери, ром, бальзами.
Віскі п’ють з широких і низьких склянок «таблерс» з товстим дном, заповнюючи їх максимум на 1/3 і додаючи шматочок льоду. Втім, нерідко його п’ють і в чистому вигляді, не охолоджуючи. Іноді у віскі додають у каву, чай та інші напої. Американське і канадське віскі, на відміну від шотландського та ірландського, більше підходить для приготування різних коктейлів з додаванням сиропів, лимонного соку, вершків і т. д.
Джин, основний аромат якому надають ялівцеві ягоди, п’ють в чистому вигляді, охолодженим або з льодом, або з тоніком. З джина, змішаного з лікером, фруктовим соком або колою, готують коктейлі.
Лікери в невеликих кількостях подають як аперитив перед їжею або на завершення свята. Вони добре поєднуються з міцними напоями (горілкою, джином, віскі), а також з морозивом, вершками, чаєм, кавою, цитрусовими соками. Безумовно, будь-який лікер – прекрасний компонент для коктейлів.
Ром краще використовувати для приготування коктейлів або подавати з соками, гарячим какао, чаєм.
Бальзами додають до кави, чаю (буде достатньо 1-2 чайні ложки на чашку кави і 3 чайні ложки на чашку чаю) і в дуже невеликих кількостях, для аромату – до коктейлів.