Готувати їжу на пару люди навчилися кілька тисячоліть тому. Це один з найбільш дбайливих способів кулінарної обробки продуктів. Такі страви виходять соковитими, зберігають максимум корисних речовин і легко засвоюються організмом.
У колишні часи продукти обсмажували рідко, найчастіше на рожні на відкритому вогні. В основному їх варили, запікали, готували на пару і в керамічних горщиках, завдяки чому виходили особливо ніжними і смачними.
Крім того, при варінні на пару продукти зберігають більше корисних речовин – вітамінів і мікроелементів. Вологий жар також сприяє збереженню природного кольору і консистенції продуктів. Ще одна перевага полягає в тому, що при приготуванні на пару страви не пригоряють. Адже пар впливає на продукти дбайливіше, ніж вода, а тим більше ніж масло; а жири при такому способі теплової обробки не використовуються. Завдяки своїй ніжній консистенції парові страви рекомендовані тим, хто страждає захворюваннями шлунка та кишечника: гастритом, холециститом, гастродуоденітом, виразковою хворобою шлунка та іншими. Такі страви не подразнюють шлунково-кишковий тракт і легко засвоюються організмом.
Парові страви радять включати в меню при хворобах серцево-судинної системи, порушеннях обміну речовин, надмірній вазі. Такі страви рекомендовані і здоровим людям, особливо в періоди, коли організм потребує дбайливого до себе відношення.
Варка на пару – один з найдавніших способів приготування їжі, – не випадково саме поблизу гарячих джерел археологи знаходять перші сліди перебування людини. Наші далекі предки не мали ніякого кухонного начиння, а їжу вони готували прямо над гарячою водою.
Перші пароварки з’явилися в Стародавньому Китаї близько 2,5 тисячі років тому. Довгий час в країнах Азії такі пристосування користувалися більшою популярністю, ніж у Європі. Але поступово, у зв’язку з захопленням здоровим харчуванням, вони увійшли в моду в усьому світі. У нашій країні каструлі-пароварки з перфорованими вставками, на які поміщали продукти і готували їх над киплячою водою, з’явилися тільки в 70-80-х роках минулого століття.
Пізніше, коли в продажу з’явилися мікрохвильові печі, господині стали готувати парові страви за допомогою цих приладів, використовуючи спеціальні пакетики або каструльки-пароварки для мікрохвильовок.
Але, звичайно, найзручніше готувати такі страви в сучасній пароварці. Вам достатньо буде нарізати продукти і встановити певну програму приготування, а решту вона зробить сама. Причому ви можете бути впевнені, що страва не підгорить і не пересушиться. Система автоматичного виключення спрацює в тому випадку, якщо вода википить.
Пароварка значно економить час, адже в ній можна приготувати відразу кілька страв, помістивши їх на різні яруси цього приладу.
Пароварка може замінити кілька побутових приладів. Адже вона вміє не тільки готувати парові страви (основні – з м’яса, риби, овочів, круп, яєць, а також запіканки, десерти і навіть торти), але і розморожувати продукти, швидко розігрівати готові страви, стерилізувати пляшечки для дитячого харчування і навіть консервувати продукти.
На вашій кухні буде чистіше! Ви можете забути про краплі масла на навколишніх предметах, чад, кіптяву, неприємні запахи та інших «задоволення», що супроводжуючих процес приготування на звичайній плиті. Крім того, пароварку легко мити, адже продукти до неї практично не прилипають.
Корисні поради
Не кладіть продукти в пароварці занадто близько один до одного, щоб залишилося місце для циркуляції пари.
Щоб овочі зберегли максимальну кількість корисних речовин, їх готують цілими або крупно нарізають. Подрібнювати можна тільки білокачанну капусту. Заморожені овочі не слід попередньо розморожувати.
Якщо страви, приготовані на пару, здаються вам прісними, додайте до них соуси або приправи.
Хліб зачерствів? Не біда. Покладіть його на кілька хвилин у пароварку, і він знову стане м’яким.